سامانه مشارکت‌ها گام تعاملی سمن‌ها و دستگاه قضایی است

به نقل از سایت اخبار  امور قضایی :    
 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، امین همتی‌نژاد مسئول سازمان‌های مردم‌نهاد معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، در خصوص ایجاد سازو کار اجرایی"سامانه مشارکت‌ها"، اظهار کرد: این سامانه به موجب دستورالعمل آیت الله رئیسی، مبنی بر مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه ایجاد شده و با ثبت‌نام سازمان‌های مردم‌نهاد در این سامانه بانک اطلاعاتی وسیعی در رابطه با موضوعات مختلف شکل می‌گیرد.

وی افزود: برخی از این موضوعات شامل سیاست‌گذاری قضائی، رسیدگی به پرونده‌ها و دعاوی، نظارت بر قوانین، صلح و سازش، پیشگیری از وقوع جرم و بازاجتماعی کردن زندانیان می‌شود. همچنین با ایجاد این سازوکار بستر همکاری با نهادهای مردمی که تمایل دارند با قوه قضائیه همکاری کنند، فراهم می‌شود.

مسئول سازمان‌های مردم‌نهاد معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به اینکه این بانک اطلاعاتی در اختیار کلیه بخش‌های دستگاه قضائی از جمله معاونت‌های ستادی و سازمان‌های تابعه قوه قضائیه قرار می‌گیرد، گفت: به عنوان مثال در مورد بازاجتماعی شدن زندانیان، اطلاعات نهادهای مردمی مرتبط با این موضوع در اختیار سازمان زندان‌ها قرار می‌گیرد و چنانچه انجمن خیریه و یا سازمان مردم نهادی برای حمایت از زندانیان ایرانی خارج از کشور در این سامانه ابراز تمایل نماید اطلاعات نهاد مردمی مزبور در اختیار ستاد حقوق بشر قرار می‌گیرد تا روند کمک و حمایت از شهروندان‌مان تسهیل گردد.

همتی‌نژاد در ادامه درباره روند و نحوه بررسی صلاحیت نهادهای مردمی و ثبت‌نام آنها در این سامانه، خاطرنشان کرد: پس از ثبت نام، صلاحیت نهادهای مردمی بر اساس توانمندی‌ها، تجربیات و تخصص اعضای آنها مورد بررسی قرار گرفته و در صورت دارا بودن شرایط صلاحیت آنها مورد تأیید واقع می‌گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه ماده ۱۴ این دستورالعمل، ناظر بر مشارکت نهادهای مردمی در سیاست‌گذاری است، تصریح کرد: نهادهایی که تمایل دارند در فرایند سیاست‌گذاری شرکت کنند در این سامانه ثبت نام نموده و پس از احراز صلاحیت آنها با معاونت‌های حقوقی و راهبردی قوه قضائیه که متولی امر سیاست‌گذاری در قوه هستند، مشارکت می‌نمایند.

مسئول سازمان‌های مردم نهاد معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه درباره نقش ستاد حقوق بشر برای کارایی بیشتر این سامانه نیز گفت: ستاد از دیرباز ارتباط خوبی با نهادهای مردمی داشته و دارد؛ از این‌رو اطلاع رسانی مناسب به نهادهای مردمی به ویژه نهادهایی که در سطوح بین‌المللی فعالیت می‌نمایند می‌تواند نقش مهمی را ایفا نماید.

برچسب ها:

امور قضایی

184
0 0