اضافه شدن ۱۴۸۰ نیروی کار جدید با احیای شرکت‌های ورشکسته

به نقل از سایت اخبار  امور قضایی :    
 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و رسانه دادگستری کل استان تهران، بابک ترکی رئیس اداره تصفیه امور ورشکستگی دادگستری تهران ضمن تبیین نقش پر اهمیت این اداره در مقطع خاص تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی و دوران حساس و خطیر اقتصادی کشور، اظهار کرد: حفظ و نگهداری شرکت‌های تولیدی از جمله وظایف مهمی است که در حال حاضر مورد توجه و تاکید است.

وی افزود: افزون بر انجام تکالیف قانونی، کارگروه احیا واحدهای تولیدی را ایجاد کرده‌ایم تا شرکت‌هایی که به دلایل گوناگون تعطیل یا تولید و خدمات آنان متوقف شده را با برطرف کردن موانع قانونی به حالت فعال و احیا توان تولید بازگردانیم.

رئیس اداره تصفیه امور ورشکستگی دادگستری تهران در ادامه اظهار کرد: در سال جاری در شرکت‌ها و کارخانه‌های ورشکسته که پرونده‌های آن‌ها در این اداره جاری است، ۱۴۸۰ نفر نیروی کار جدید با احیا این شرکت‌ها به چرخه اشتغال و تولید اضافه شدند که حق بیمه این تعداد نیروها نیز به صورت منظم پرداخت شده است.

ترکی با اشاره به شرکت‌های تحت نظارت اداره تصفیه که جز واحدهای نمونه تولیدی کشور هستند، گفت: شرکت آلومینیوم پارس، گاز و لوله جز شرکت‌های فعال و برتر کشوری هستند که با تمام ظرفیت فعال شده‌اند و استخدام نیروهای جدید نیز داشته‌اند.

وی افزود: شرکت‌های ورشکسته هنگامی که احیا می‌شوند قیمت واقعی خود را پیدا می‌کنند و برای خود شرکت و کارگران آن منفعت فراوانی ایجاد می‌کنند.

رئیس اداره تصفیه و امور ورشکستگی دادگستری تهران ارزنده‌ترین فعالیت سال جاری اداره تصفیه را حفظ تولید و اشتغال برشمرد و گفت: مهمترین اقدام سال جاری، صدور بخشنامه خطاب به کلیه مدیران اجرایی شرکت‌های ورشکسته و بهره برداران بود که در آن عنوان شده تحت هیچ شرایطی حق تعدیل نیروی انسانی شاغل در واحدهای تولیدی را ندارند و در صورت به کارگیری نیروهای جدید با ارائه مدارک مثبته از قبیل لیست پرداخت حق بیمه از حمایت‌های حقوقی و قضائی دادگستری تهران بهره‌مند خواهند شد.

ترکی بازتعریف واژه ورشکسته را خواستار شد و تصریح کرد: وقتی موضوع ورشکستگی مطرح می‌شود، ذهن جامعه به سمت و سوی خاصی هدایت می‌شود که این امر نکوهیده و پسندیده نیست؛ در تمامی سیستم‌های دنیا ورشکستگی یک فرصت است؛ چرا که این شرکت‌ها اموال مردم هستند و دارایی کارخانه دار نیست و مهمترین چیز در اداره ورشکستگی تغییر نگاه به ورشکستگی است. ورشکستگی می‌تواند یک فرصت برای بازسازی و احیا مجدد شرکت‌ها باشد.

وی خاطرنشان کرد: در موضوع ورشکستگی شرکت نباید از بین برود؛ بلکه به شخص دیگری واگذار می‌شود تا دیون طلبکاران را پرداخت کند و زمانی که شرکتی ورشکسته می‌شود برخی امتیازات قانونی به آن اختصاص داده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به این موضوع اشاره کرد که کلیه اجراییه و توقیف‌ها رفع و خسارت و تاخیرها از جمله مطالبات بانک‌ها متوقف می‌شوند و در نتیجه یک زمان تنفس برای ادامه فعالیت آن ایجاد می‌شود و مهمتر اینکه شخص ورشکسته نیز به زندان نمی‌رود.

رئیس اداره تصفیه امور ورشکستگی دادگستری تهران ورشکستگی را یک تأسیس حقوقی دانست و افزود: بهترین راه گرفتن اموال گرفته شده توسط بانک‌ها ورشکستگی است؛ وقتی موضوع ورشکستگی مطرح می‌شود، عملاً بانک‌ها کنار می‌روند و تمام معاملاتی که بعد از تاریخ توقف شرکت انجام می‌شود باطل شده و مانند یک شرکت تازه تأسیس می‌شود.

ترکی گفت: با تشکیل دادگاه‌های تجاری و آغاز فعالیت آنان برخی از مشکلات این اداره از جمله انتشار آگهی‌های قضائی در روزنامه‌های کثیرالانتشار برطرف خواهد شد.

وی افزود: در ورشکستگی دو نگاه متفاوت وجود دارد؛ ورشکستگی ظاهری و دیگری ورشکستگی واقعی، به این معنا که ورشکستگی ظاهری زمانی رخ می‌دهد که یک شرکت بزرگ اگر یک چک آن برگشت بخورد ورشکسته است، چون نتوانسته بدهی‌اش را پرداخت کند و ممکن است دارایی‌های شرکت و اموال آن بسیار زیاد باشد و ورشکستگی واقعی یعنی بدهی شرکت بیشتر از دارایی آن شرکت باشد.

رئیس اداره تصفیه و امور ورشکستگی دادگستری تهران به تحولات جدید اشاره و تاکید کرد: سیاست قبلی اداره تصفیه فروش شرکت‌ها بود که در دوران تحول قوه قضائیه، این سیاست از تصفیه به احیا تغییر کرده است.

ترکی گفت: در حال حاضر نخست احیا و بعد فروش شرکت اتفاق می‌افتد و در کنار آن با تأسیس واحد حقوقی با برخورداری از بهترین کارشناسان در امور تصفیه و ورشکستگی کارها انجام می‌شود و با تأسیس واحد حقوقی تمام مشکلاتی که بعد از توقف شرکت رخ می‌دهد را رفع می‌کنیم.

وی با اشاره به نگاه علمی و تحولی به امر ورشکستگی گفت: با تأسیس واحد پژوهشی، اطلاعاتی که اداره تصفیه در مورد شرکت‌های ورشکسته ارائه می‌کند، بهترین اطلاعات در کل کشور محسوب می‌شود و رای‌ها و علت‌های ورشکستگی را جمع آوری و به مسئولان ذیربط منعکس می‌شود که می‌توانیم ادعا کنیم در حال حاضر اداره ورشکستگی مرجع اصلی بررسی و تعیین علت ورشکستگی شرکت‌ها است؛ چرا که پرونده آن شرکت‌ها در اختیار ماست و اطلاعات ما به نهادهای نظارتی کمک شایان توجهی ارائه می‌کند.

رئیس اداره تصفیه و امور ورشکستگی دادگستری تهران در پایان گفت: در اداره تصفیه ما هر ۳ ماه از بیمه تأمین اجتماعی استعلام پرداخت بیمه می‌گیریم و در شرکت‌های تحت نظارت حقوق عقب افتاده کارگران را نداریم و اداره تصفیه حرکت خوبی را برای احیا شروع کرده و تا نیمه اول سال آینده شرکت‌های بسیار بزرگ که ورشکسته بوده‌اند را با برنامه‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته راه اندازی خواهیم کرد و برنامه خوب و منسجمی را در دست اجرا داریم.

برچسب ها:

امور قضایی

401
0 0