برگزاری دادگاه آنلاین در بیرجند/رسیدگی به شکایت شاکی از سئول

به نقل از سایت اخبار  امور قضایی :    
 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، جلسه رسیدگی به شکایت یکی از ۲۹ نفر شاکی پرونده‌ای که تقاضای احقاق حق کرده و هم اکنون در سئول پایتخت کشور کره جنوبی زندگی می‌کند، در روز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۹۹ در شعبه اول دادیاری دادسرای شهرستان بیرجند به صورت آنلاین برگزار گردید.

این شاکی در این دادگاه آنلاین در اظهارات خود با قاضی پرونده، از ارتباط آنلاین برقرار شده به جهت کم هزینه بودن جلسه رسیدگی، رضایتمندی کامل خود را اعلام کرد.

این شاکی پرونده ضمن اعلام انصراف از شکایتش گفت: برای ارائه مستندات شکایت یا اعلام رضایت و یا انصراف خود، باید مسیر کره جنوبی تا ایران طی می‌کردم و یا وکیل می‌گرفتم که هزینه بسیار زیادی هم از نظر مالی و هم از نظر زمانی برای من داشت که به لطف الهی با برگزاری دادگاه آنلاین با بهترین روش دادگاه برگزار گردید که یکی از دلایل انصراف من نیز از شکایت صورت گرفته همین برگزاری دادگاه آنلاین بود تا در من نیز سهمی در مختومه کردن پرونده و صرفه جویی در وقت‌های رسیدگی در دادگاه‌ها داشته باشم.

عباس اسماعیلی معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان خراسان جنوبی درباره دادگاه‌های آنلاین گفت: امکان برگزاری دادگاه‌های آنلاین با کمترین امکانات، اما در سریع‌ترین زمان ممکن در استان فراهم گردیده که تلاش‌های مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و حمایت‌های همه جانبه ریاست کل دادگستری استان دادگستری استان و همچنین استقبال قضات از این موضوع نتیجه این امر مهم است.

وی با اعلام اینکه دادگاه‌های آنلاین برگزار شده تا امروز (۳۰ تیر ماه ۹۹) در کلیه شعب حوزه‌های قضائی استان تعداد ۳۸۵۸ فقره می‌باشد، افزود: روند برگزاری دادگاه‌های آنلاین تأثیر زیادی بر افزایش رضایتمندی مردم از قوه قضائیه و افزایش مصالحه پرونده‌ها را بهمراه دارد.

معاون رئیس کل دادگستری استان همچنین ادامه داد: برقراری ارتباط تصویری با اشخاص پرونده تاکنون در درون حوزه‌های قضائی داخل کشور و نقاط مرزی که بعضاً با دادگاه محل برگزاری، مسافتی بالغ بر ۲۰۰۰ کیلومتر دارند و همچنین ارتباط با خارج از کشور بر روی آب‌های بین المللی با طرفین دعوی و امروز هم با کشور کره جنوبی شهر سئول با اصحاب پرونده ارتباط تصویری برقرار گردید.

وی با اشاره به بازخوردهای بدست آمده که حاکی از استقبال اشخاص حقیقی و حقوقی از برگزاری دادگاه‌های آنلاین است گفت: در مورد زندانیان و رسیدگی به مشکلات آنان نیز تمامی جلسات و دادگاه‌های آنان با برقراری ارتباط تصویری ویدئو کنفرانسی صورت می‌پذیرد و زندانیان نیازی به حضور فیزیکی درجلسات و شعب رسیدگی کننده ندارند.

اسماعیلی یادآور شد: در برقراری ارتباط تصویری دادگاه آنلاین (زندانی یا سایر اشخاص) اظهارات توسط همکاران همزمان در سامانه سمپ درج و ثبت می‌گردد و امضای الکترونیک شخص همزمان در ذیل برگ صورت مجلس درج می‌گردد.

برچسب ها:

امور قضایی

138
0 0