ماجرای قصور معمار محراب و مرگ نمازگزار سالخورده

به نقل از سایت اخبار  امور قضایی :    
 

به گزارش خبرنگار مهر، شهریور ۱۳۹۵ مابین نماز مغرب و عشا در شرایطی که جمعیتی زیادی از اهالی اطراف مسجد مشغول قرائت ادعیه بودند، صدای مهیب خیل جمعیت حاضر در شبستان را به جانب محراب مسجد کشید.

بر حسب گواهی شاهدان وزش طوفان شدید در حوالی مسجدی واقع در شهر مقدس مشهد منجر به ریزش دست‌ساز یاده شده گردیده و به دنبال حادثه مرگ یکی از نمازگزاران رقم می‌خورد.

با توجه به شکایت اولیا دم علیه هیأت امنا و پیمانکار در نهایت دادگاه رسیدگی‌کننده همه اعضا هیأت امنا را تا میزان ۳۵ درصد و پیمانکار اجرای این پروژه ساختمانی را مردی عائله‌مند است را نیز تا میزان ۵۰ درصد به پرداخت دیه کامل یک مرد مسلمان محکوم می‌نماید.

به دنبال این حادثه بدهی مرتبط با اعضای ۵ نفره هیأت مدیره مسجد اگر چه با همیاری شورای مساجد و البته حمایت‌های مؤمنین تأمین می‌شود اما پیمانکار پروژه نصب محراب ۶ متری که خود از نمازگزاران قدیمی مسجد بوده گرفتار پرداخت دیه ۱۵۰ میلیون تومانی می‌شود و به دلیل ناتوانی در تأمین آن از ۱۸ دی ماه سال گذشته (۱۳۹۸) با اتمام فرصت تسویه محکوم‌به روانه یکی از زندان‌های استان خراسان رضوی می‌شود.

این پیرمرد ۶۲ ساله که با عنوان «قتل شبه عمدی ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی و عدم رعایت نظامات دولتی» متحمل پرداخت دیه شده است سرپرست خانواده‌ای ۳ نفره است که عمده منابع مالی آن‌ها این روزها از طریق دریافت یارانه دولتی تأمین می‌گردد.

بر حسب تحقیقات به عمل آمده از سوی ستاد دیه دیوار پیش ساخته‌ای که به طور موقت بالای درب ورودی به مسجد نصب شده بود با سقوط خود ضمن برخورد با سر مرحوم فغانی از جمله نمازگزارانی که در صف اول جماعت به حالت سجده قرار داشته موجب مرگ این نمازگزار سالخورده و عامل گرفتاری معمار میانسال می‌شود.

بر حسب ماده ۴ آئین‌نامه امور پیمانکاری ماده ۶ مقررات ملی ساختمان که تاکید دارد سازه‌ها و کلیه اجزا آن‌ها باید در خصوص آثار ناشی از باد ساخته شوند، فرود آمدن بلوکه گچی بدون کلاف از ارتفاع تقریباً ۴ متری به سبب اهمال پیمانکار آن و همچنین عدم نظارت کارفرمایان نان‌آور خانه‌ای را با وجود مشکلات متعدد معیشتی رهسپار حبس می‌کند.
هرچند با مرکز رسیدگی به امور مساجد و تلاش مامومین مسجد یاد شده بخش از بدهی تعدیل شده اما بابت الباقی ۷۰ میلیون تومانی این فرد مؤمن و زحمتکش در بند حضور دارد.

نیکوکارانی که تمایل دارند یاری‌گر این مددجوی نیازمند باشند، می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب‌های ستاد دیه کشور به‌قرار ۷۴/۷۴ بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، ۷۷۷۷ بانک تجارت شعبه مرکزی، ۸۸۸۸ بانک صادرات شعبه مرکزی یا ۵۵۵۵۵ بانک ملی واریز کرده و برای اختصاص مبلغ پرداختی جهت آزادی این فرد یادشده فیش پرداختی را با تحریر موضوع کمک انجام‌شده به شماره ۸۸۹۱۶۰۱۱ دورنگار کنند. روابط عمومی ستاد دیه با تلفن ۸۸۹۱۶۰۱۲ الی ۱۵ پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهد بود.

برچسب ها:

امور قضایی

141
0 0